Цього року деякі книжки залишили настільки важливий слід, що неможливо не поділитись цими відкриттями з вами. Пост розділю на 3 частини: 1 - як я зараз читаю книжки, 2 - про найкращі нехудожні книжки 2024 та 3 - про найкращі художні книжки 2024. Таким чином ви можете пропустити частини, які вам здаються довгими і нецікавими, і перейти до цікавих.
1 - як я зараз читаю книжки
Були ті давні роки, коли я читала лише паперові книжки, і не сприймала нічого більше. Це були студентські роки, а десь 75% книжок були на тему бізнесу, маркетингу, логістики - все що давало знання. Памʼятаю, як намагалася тоді слухати книжки в аудіо форматі, бо любила багато гуляти і читати, але 2 справи були не сумісні, якщо читати в папері, тож періодично намагалась привчити себе до аудіо, але це зовсім не вдавалось - якщо я гуляла з аудіо книгою, то в якийсь момент ловила себе на тому, що давно відволіклась і не змогла б переповісти останні 20 хв тексту, якщо ж я книжку слухала вдома чи в дорозі - це був 100% варіант як швидше заснути.
Переїхавши в Канаду, я вперше купила собі електронну книгу, кіндл. По-перше, раніше в подорож я брала з собою 5 паперових книг, бо завжди хотілось мати вибір що читати в подорожі, тож купівля електронної книги давала можливість зробити цей вибір не таскаючи з собою тонну книг. По-друге, на електронну книгу можна було завантажити сотні піратських книг по темам, які цікавили, але так, щоб пролистувати ці книги і читати лиш саме цікаве. Ну а по-третє, і цей аргумент вже зʼявився в процесі володіння кіндлом, я прочитала книгу про якісний сон, і почала засинати з кіндлом в темній кімнаті замість того, щоб читати паперову при яскравому освітленні перед сном.
Зараз я володію вже другим кіндлом (перший заслужено відслужив свої 5 років), і скажу, що це найкраща річ в моєму житті з точки зору витрачених грошей і отриманої вигоди, думаю, я провела з кіндлом мінімум 500 годин мого життя. А ну і ще великий плюс кіндла перед, наприклад, телефоном (з якого теж можна читати): а) нема відволікаючих програм, б) структура екрану абсолютно інша і зовсім не шкодить очам.
Щодо дистрибуції книг по жанрам, то дивлячись на списки прочитаних книг в ті роки, здається, що я читала все підряд без жодної мети чи сенсу: багато сучасних авторів, які не завжди видають щось хороше, багато саме тих піратських книжок, які я завжди читала бетчами: то фокус на езотериці, то фокус на книжках про гроші, багато книжок ні туди ні сюди. Багато научпопу, який тоді став дуже популярним. І дуже мало книг про бізнес.
І ось останні роки. Мені здається, ніби я знайшла ідеальну схему. По-перше, я перестала засинати під аудіо книжки. І зараз більшість научпоп та бізнес книжок слухаю саме в цьому форматі. І мені здається, це найкращий формат для цього: в таких книжках майже завжди є 10 важливих думок, які автор намагається донести через тонну прикладів та з різних перспектив (ми це звикли називати «багато води», але в аудіо форматі ця «вода» якраз ідеальна для запамʼятовування всієї думки).
Книжки по бізнесу чи фахові, які прям наповнені змістом у кожному абзаці я намагаюсь купувати і читати на кіндл, бо дуже зручно завжди мати їх під боком, та дивитись на виділені цитати, коли якраз шукаєш щось по роботі.
Книжки на українській я купую на якабу і читаю на кіндл - ввечері читання на українській перед сном - саме той розслаблений формат, якого потребує мозок після довгого дня проведеного думками та словами на англійській. Книжки на українській - це в основному, українські автори або якийсь научпоп в перекладі.
Ну і книжки в папері - це там, де хочеться задоволення, тож це або щось сучасне, що давно хотілось почитати або історичні книжки (бо таким чином я відчуваю, як підтримую цю індустрію). Ну а ще я почала читати менше сучасної-сучасної літератури і намагаюсь читати книжки, які вже перевірені часом - щось з більш класичного, що пережило багато поколінь читачів і залишилось релевантним. І тепер дивлячись на списки прочитаних книжок, я більше відчуваю, що вони мали значення, особливо в співвідношенні до формату, в якому вони були «спожиті».
А в цьому році сталось щось взагалі особливе, бо багато книжок, які я прочитала чи прослухала дали стільки знань і важливих думок, які точно стануть визначальними в наступних роках мого життя. Тож ділюсь.
2 - про найкращі нехудожні книжки 2024
Ryan Holiday “Discipline is Destiny”. Я характеризую Райана Холідея як автора, що інтерпретує філософів для людей сучасного світу. Почала я з його книги про дисципліну, бо як знаєте, дисципліну люблю неймовірно. Це одна книга із серії книг “Stoic Virtue Series”, і я планую послухати всі 3 книги в серії.
Ця книга розділена на 3 частини: зовнішнє - тіло (тобто дисципліна, що повязана з тілом), внутрішнє - характер, і вище - душа; в кожній частині розділи, які розглядають той чи інший аспект дисципліни. Наприклад: Do the hard things first, Silence is Strength, Be Kind to Yourself, Practice.. Then Practice more - пишу ці назви розділів і аж хочеться перечитати. Всі розділи коротенькі, тож можна читати по одному розділу в день, трохи як пораду дня.
Так ось, ця книга була гарним нагадуванням наскільки дисципліна це щось благородне, важливе і дійсно частково стоістичне, щось навіть егоїстичне як на мене, що ви практикуєте заради самого себе, а не заради інших.
Із нового, що зачепило - це уривок про звички (особливо погані); звичайно що вся його сила і краса в кожному слові, але якщо передати коротко - якби на самому початку чогось (коли ви почали пити, курити або скачували вперше інстаграм чи гру на телефон) вам би сказали скільки часу ви інвестуєте в цю звичку - чи були б ви все ще настільки зацікавлені в ній, чи сталась би вона? І я подумала про те, скільки вечорів було непродуктивними із-за пляшки вина, пізніх прокидань із-за сидіння до ночі за серіалами, і скільки непродуктивних годин проведено в інстаграм. І так, можна аргументувати, що ці речі дають можливість розслабитись після тяжкого дня. Але якщо ми будемо чесними, то набагато краще розслаблення і переключення після тяжкого дня дає хороша музика, прогулянка на свіжому повітрі, спорт, спілкування з друзями, медитація або книга.
Тож книжку раджу всім, хто хоче запровадити трохи більше дисципліни в своє життя, а також правильно розставляти пріоритети. Ну і судячи по відгукам на інші книги Райана Холідея - можу впевнено радити кожну з них.
Top of the top of the top - це книга Арнольда Шварценегера “Be useful: Seven Tools for Life”. Як і міні-документальний серіал, який вийшов з ним на Netflix. Слухаючи цю книгу, було відчуття, що Арнольд сидить з тобою за одним столом в пабі і просто говорить з тобою за життя як твій найкращий друг. Його мова пряма, відкрита, чесна і щира.
Я ніколи не була фанаткою Арнольда, але слухаючи цю книгу я зрозуміла, якою сильною і цілеспрямованою людиною він є. Він ніколи не боїться стрибати в нове, ніколи не боїться перешкод і абсолютно не сприймає слова “ні”. За своє коротке життя він успішно (!) побудувував 3 карєри: карєру бодібілдера, карєру актора, і карєру політика. Він хотів стати бодібілдером, коли цієї сфери серйозно не існувало на карті спорту, він її зробив популярною. Він став голівудським актором попри свій страшнючий австрійський акцент. Він став успішним політиком в країні, в яку він мігрував в дорослому віці. В той час як більшість людей ледве будує одну успішну карєру за життя, він зробив три! Але головне, що він нічим не пожертвував, ні сімєю, ні друзями, ні своїми задоволеннями. Трохи недобре вийшло з його жінкою та внешлюбним сином, але хто не робить помилок в цьому житті. Ця книжка обовязкова до прочитання та дарування іншим людям. І перечитування. І замість ще тисячі слів про неї - краще поділюсь цитатами (https://open.substack.com/pub/alicemalahova/p/a-dose-of-inspiration).
Anne Applebaum “Autocracy Inc”. Ен неперевершено пише просто про складне, а якщо точніше - про історію Східної Європи та політику. При чому її пристрасть та розуміння цих тем робить її письмо ще кращим. Вона найкраще як на мене описала голодомор в своїй книзі “Red Famine”. На черзі маю її книги про Гулаг та Залізну Завісу. Книгу про автократію Ен випустила нещодавно і як на мене, дуже вчасно. Ен бачить світову вісь зла (автократії, такі як Росія, Китай, Північна Корея, Іран) та їх методи боротьби як з внутрішньою опозицією так і з зовнішніми силами і освітлює їх кооперацію. Вона показує, як автократичні країни співпрацюють секретно між собою та допомогають іншим країнам “експортувати” автократію. Демократії співпрацюють публічно, в той час як автократії працюють в сіру, секретно, обходячи всі санкції та норми міжнародних організацій. При чому демократіям про це відомо, але вони закривають на це очі. Найкращу рецензію на цю книгу я прочитала на Goodreads “Should belong to the horror section tbh” і це дійсно так. Вважаю, що книгу варто прочитати щоб краще розуміти світ, в якому ми живемо та краще йому протистояти.
Легенда цього року - “Outlive: The Science and Art of Longevity” Peter Attia.
Я обожнюю книжки про людське тіло та здоровя. Біологія в школі мені абсолютно не давалась, і якби не наукпоп книжки, я б так і залишилась необізнаною в цій сфері, а завдяки хорошим книжкам, я тепер знаю багато чого. Дивлячись скрізь роки, я б виділила наступні книжки, які повпливали на мене в цій сфері:
“The Water Secret: The Cellular Breakthrough to Look and Feel 10 Years Younger” by Howard Murad
“Gut: The Inside Story of Our Body's Most Underrated Organ” by Giulia Enders
“Younger Next Year: A Guide to Living Like 50 Until - You're 80 and Beyond” by Chris Crowley
“The Gene: An Intimate History” by Siddhartha Mukherjee
“Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams by Matthew Walker
Книга ж „Outlive” лише доповнила мої знання, а в деяких сферах зробила їх глибшими. Якщо ви її бачили вживу - ви знаєте, що обʼємом цієї книжки можна легко когось вбити або хоча б відбитись від нападу, тож я була впевнена, що я ніколи її не прочитаю в паперовому форматі, і тому формат аудіо - це ідеально (17 годин!). Зізнаюсь, деякі розділи я навіть переслуховувала двічі настільки важлива там була інформація. І до речі, варто сказати, що не дивлячись на обєм книги, “води” там нема, все заповнено корисною інформацією, яка не повторюється.
Тож ось чим би я поділилась з вами, як важливими висновками з цієї книги, нанизаного на досвід з інших книжок:
Зараз ми живемо в світі, де медицина адресує вже існуючі у людини проблеми - так сталось з автором книги, який дізнався про свої проблеми з сердцево-судиною системою, які не настільки критичні, тож йому лікарі порадили звернутись через 5 років, коли ситуація буде ще гірша, і зробити операцію. Але чи можу я зробити щось зараз, подумав автор. І так, може, але саме сучасна медицина цього не адресує. Тому автор каже, що ми самі для себе маємо обрати медицину 3.0 - медицину превентивну, а не реактивну, якою вона є зараз у світі.
Вже не раз було сказано, але варто повтору. Найважливіші аспекти догляду за вашим тілом та здоровʼям в порядку пріоритетності: сон, їжа, спорт, ментальне здоровя. По факту, вся книга саме про це, але звичайно що тут важливі деталі, про які пишу нижче.
Сон. Важливі фактори тут:
Послідовність (Consistency). Важливо намагатись лягати в один і той самий час і таргетуватись на 7-8 годин сну. Кожного дня. Замість того, щоб спати на вихідних по 11 годин, компенсуючи 5-годинний сон в будні.
Сон з 9-10ої вечора до 1-2ої ранку - найцінніший.
В вашій спальні має бути повна темнота і ніякого світла. В ній не має бути жарко. Ідеально - температура нижче, ніж 21.
Максимально підтримуйте своїх циркадні ритми, де вдень ви отримуєте свою дозу денного світла (сонце, наприклад), а ввечері, за пару годин перед сном уникайте яскравого світла, екранів та стресу.
Бажано не наїдатися перед сном та засинати трохи голодним.
Порушення сну викликає стільки проблем в вашому тілі, що спочатку важливо розібратись зі сном, а вже потім концентруватись на спорті, наприклад.
Я саме та людина, що завжди нехтувала сном, але дякуючи наукпоп книжкам, налагодила цю сферу як могла. Памʼятаю, як в 2016ому році ми знімали airbnb в Іспанії і спальня мала малесеньке віконечко, яке виходило в «колодязь» будинку. Я тоді дивувалась як так можна жити щоб в спальні постійно було так темно. Та вже декілька років потому зробила спальню лише спальнею, а зараз коли мені хтось каже про яскраве світло в спальні чи ще про щось подібне - я вже думаю про це як про якесь дикарство :D Хороші звички настільки заразні, що вже не уявляєш як без них колись жив.
Спорт/рух.
Одного разу Пітера спитав друг, що краще: кардіо чи силові тренування. Пітер жартує, що коли він почав відповідати, його відповідь розтягнулась на 10 сторінок тексту, і саме з цього і почалась його книга :) В кожному типі спорту є свої переконливі плюси.
Так, кардіо розвиває такий показник як VO2 max - максимальна кількість кисню, яке тіло може переробити в енергію за визначений проміжок часу. Цей показник корелюється з ризиком смерті: чим вищий VO2 max, тим менше вірогідність вашої смерті наступні 10 років від сердцево-судинних хвороб та діабету. https://peterattiamd.com/how-does-vo2-max-correlate-with-longevity. Як і багато інших книжок, Пітер рекомендує кардіо тренування в другій пульсовій зоні: її можна виміряти різними способами, але найлегший: під час таких навантажень ви можете дихати через ніс або говорити з іншою людиною (коли говорити трохи важкувато, але можливо).
Силові вправи дають те, чого майже не може дати кардіо і це - збільшення мʼязової маси. Пітер приводить приклад жінки, здоровʼя якої почало падати по всім сферам та показникам, а почалось це все, як здавалось, з невинної травми бедра - жінка не втримала баланс при ходьбі, впала і зламала бедро - після цього вона довго не рухалась, звідки одразу посипались і інші проблеми. Це все можна було попередити - якби жінка, розуміючи, що з віком її мʼязова маса зменшується - тренувала свої мʼязи. І коли ми кажемо про мʼязи - не обовʼязково уявляти мʼязи Арнольда Шварценегера, важливо просто дотримуватись здорової мʼязової маси і підтримувати її в той час, як з роками вона падає. Тож силові тренування мають бути обовʼязковою частиною вашої спортивної рутини.
Із ще важливих факторів: дихання та правильність постави, при чому вони повʼязані! Найгірше, що ви можете зробити для свого тіла - це займатись силовими вправами з неправильною поставою, бо так можна досягнути травм швидше, ніж здоровʼя. Пітер довго і в деталях пояснює як визначити правильну поставу, але за цим вже рекомендую звернутись до книги Пітера або знайти хорошого тренера. Щодо дихання - це було новим відкриттям для мене. Можна скільки завгодно робити вправи, але максимальна їх ефективність буде досягнута, лише якщо концентруватись на диханні: вдох через ніс, видих через рот, але обовʼязково думати про свою діафрагму як циліндр, вдихаючи не лише грудьми, а намагаючись з кожним вдохом уявити в своєму тулубі циліндр і наповнити його з усіх боків: знизу, з права і зліва. Вправи зі стандартною вагою стали для мене набагато важчими, коли я концентруюсь на такому диханні. Більше щодо цієї теми ви можете дізнатись тут: https://peterattiamd.com/outlive/videos/
В цілому ж як я і писала раніше, всі нові знання нанизуються на попередні. В йозі дихання це одна із найважливіших речей, і чим більше різноманітності в спорті ви спробуєте - тим швидше ви можете досягнути балансу в своїй спортивній рутині та правильності її виконання.
Їжа. Тут нічого нового: дотримуватись збалансованого харчування, менше цукру та алкоголю.
Ментальне здоровʼя та зменшення стресу. Пітер тут розповідає достатньо персональну історію, але лише для того щоб сказати, що ментальне здоровя впливає на наше тіло так само, як і фізичне, тож не ігноруйте його.
В цілому ж книга дійсно корисна для всіх, хто хоче знати більше про своє тіло та піклуватись про своє здоровя, тож рекомендую прочитати всю, але якщо нема часу на всю книгу, розгляньте це самері: https://docs.google.com/document/u/0/d/1_4MmPh6BK8OlvkNeTt5wq1DSPFm7-3f4x22ddpydGQE/mobilebasic або ж читайте тематично сайт Пітера: https://peterattiamd.com/
3 - про найкращі художні книжки 2024
Best of the best із художньої літератури цього року - це “Звіяні вітром” Маргарет Мітчел. Завжди чула про цю книгу та серіал/фільм знятий на цю книгу, але завжди думала, що це про кохання та романтику, тож нехтувала цією книгою. А потім влітку взялась читати і не могла відірватись: ця книга і про силу духу, і про дружбу, і про війну та історію Америки, і звичайно ж що про кохання. Легендарна книга, яку треба прочитати раз за життя.
Isabel Allende “The Sum of Our Days”. Люблю творчість Ізабель з книги “Long petal of the sea” і намагаюсь вивчати її творчість далі, читаючи по одній-дві книги її авторства в рік. Цього року у вуличній бібліотеці побачила її книгу, про яку навіть ніколи не чула - “The Sum of Our Days”; виявилось, це автобіографічна книга написана у формі довгого листа-апдейту дочці Ізабель - Паулі, що померла від генетичної хвороби достатньо молодою (у віці до 30 років). Ізабель має дійсно цікаве життя, а описує його ще смачніше, тож ця книга - можливість отримати нові досвіди, пожити життям письменниці з великою різношерстною родиною, і просто зануритись в тепле і затишне життя, в якому навіть тривоги і проблеми сприймаються зі стоїстичним та пригодницьким настроєм.
Annie Ernaux “Happening”. Анні описує тілесні відчуття, емоції та думки жінки так витончено і глибоко, що ще ніхто цього краще за неї не зробив.
Gabrielle Zevin “Tomorrow, tomorrow and tomorrow”. Цю книгу я прочитала в останній день 2023ого, але ніколи про неї ніде не сказала, а вона заслуговує на те, щоб її поставити на поличку улюблених. Ця книга про дружбу, кохання, про страхи, біль, і внутрішні як і зовнішні слабкості чи шрами. Це все Габріель заміксувала в такий клубочок із образ, кохання, дружби, та ще й додала туди хобі та роботу всього життя героїв - створювати ігри, тож вийшла дійсно цікава та небанальна книга, яку хочеться читати швидко, щоб знати що відбулось далі, але і часто зупинятись, щоб задуматись над тією чи іншою думкою.
А які книги ви б порекомендували з прочитаних вами в минулому році?
Підписуюся під кожним словом про кіндл, отримала на Різдво і почала читати набагато більше, тому як просто беру всюди з собою. З книг 2024 - сподобалася Atomic Habits.